Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (403)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (315)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (128)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (331)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Natural Polypropylene Caps for Narrow-Mouth Containers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Wheaton leak-resistant narrow mouth bottles
| For Use With (Equipment) | Redi-pak™ leak resistant narrow mouth bottle |
|---|---|
| Color | Natural |
| No. per Case | 72 Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
Corning™ Roller Bottle Caps
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy-grip polyethylene
DWK Life Sciences Kimble™ High Temperature Pour Ring
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Durable, drip-free pour ring ideal for Kimble bottles and flasks
DWK Life Sciences Wheaton™ Solid Top Polypropylene Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With Poly-vinyl liner to provide moisture barrier
DWK Life Sciences Wheaton™ Low-Density Extended Controlled Dropper Tips (15mm)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
15mm extended controlled dropper tip made of LDPE (Low Density Polyethylene)
| Drop Size | 41 μL |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Plastic dropping bottle |
| Product Type | Dropper Tip |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Polypropylene Caps for Wheaton Dropping Bottles - Pink
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw cap made of radiation grade polypropylene
| Product Type | Polypropylene Cap |
|---|---|
| Color | Pink |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ PVC Dropper Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Dispenses 40 microliters per drop
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Pour Spout
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enjoy easy one-handed liquid dispensing without leaving bottles completely open to the environment. Vented to allow smooth flow for easy liquid dispensing.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Colored Polypropylene Closures with 28-415 Finish
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure leakproof performance with these colored, polypropylene closures with 28-415 finish. Closures are one-piece and linerless with integrally molded seal ring.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Nalgene Colored Closures |
| Thread Size (Metric) | 28-415 |
| Height (Metric) With Closure | 15 mm |
| No. per Case | 500 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Equipment) | Nalgene narrow-mouth 500mL bottles |
| Product Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) | 30 mm (Outer) |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Bulk |
| No. per Pack | 500 |
| Liner Material | Unlined |
| Height (English) | 0.59 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Caps for Media Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Black phenolic or propylene caps
| For Use With (Equipment) | Media bottle |
|---|---|
| Color | Black |
DWK Life Sciences Kimble™ Black Phenolic Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bond between liner and cap retains adhesive properties even after repeated autoclaving
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ HPLC Ultra-Ware™ Standard Filtration/Delivery Four-Valve Cap System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Parts and accessories for standard four-valve cap system
| For Use With (Equipment) | Ultra-ware™ standard filtration/delivery four valve cap system |
|---|---|
| No. per Case | 1 Cs. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Polypropylene Caps for Wheaton Dropping Bottles - Orange
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw cap made of radiation grade polypropylene
| Product Type | Polypropylene Cap |
|---|---|
| Color | Orange |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences DURAN™ GL S 80™ Screw Cap w/PTFE Silicone Seal for Laboratory Glass Bottles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
GLS 80 white polyethersulfone (PSU) cap with PTFE coated cap liner
DWK Life Sciences DURAN™ Pouring Ring For GLS 80™ Laboratory Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pouring ring permits clean, drop-free use.